Wspomnienia wywiezionych na Sybir

 Rezerwacja zakończona
 
0
Kategoria
Imprezy kulturalno-rozrywkowe
Termin
2020-02-25 17:00
Miejsce
Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Telefon
552483055
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

 

 

Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku władze sowieckiej Rosji rozpoczęły akcję masowych wywózek ludności, którą określano jako nastawioną antysowiecko: inteligencji, urzędników, nauczycieli, leśników, polskich osadników. W rozpoczętych wtedy masowych wywózkach ludności na Syberię, do Kazachstanu i na Daleki Wschód wywieziono prawie 320 tysięcy osób (w pierwszej wywózce ok. 140 tysięcy. Według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około milion osób cywilnych). Akcje te organizowane m.in. przez NKWD trwały aż do czerwca 1941 roku. W nieludzkich warunkach transportowano wysiedlonych na nieludzką ziemię. W czasie transportu wielu deportowanych umierało z wyczerpania, głodu i zimna, a wielu również straciło życie po dotarciu do punktów wywózki podczas pracy w ciężkich warunkach.

O tych trudnych czasach opowiadać będą pasłęczanie, członkowie Koła Sybiraków w Pasłęku: Weronika Mazur, Włodzimierz Wojczys, Bogdan Daniszkowicz, Alina Jarosz.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

W związku z planowanymi pracami nad wznowieniem funkcjonowania Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej zachęcamy też do przynoszenia i podzielenia się z Biblioteką dokumentami czy zdjęciami związanymi z Pasłękiem.

Piotr Adamczyk

 

 
 

Terminy

  • 2020-02-25 17:00

Lista uczestników

 Brak uczestników 
 

Wspierane przez iCagenda